جزئیات مطلب

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور

این تالاب زیبای بین المللی با وسعت 2500 هکتار در امتداد کوه‌های کلار، شاپور ناز و دامنه ارتفاعات برآفتاب شهرستان بروجن در 65 کیلومتری استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. تالاب‌های گندمان و سولقان در مجاورت تالاب چغاخور و تالاب‌های چال‌تر و چال خشک علی‌آباد در ارتفاعات رشته کوه زاگرس همچون نگین بی‌مانند در استان چهارمحال و بختیاری می‌درخشند. این تالاب بی‌نظیر در دهستان چغاخور با فضای وسیع و مطبوع میزبان عشایر کوچ‌نشین و زیستگاه هزاران پرنده مهاجر و بومی، خزندگان و گونه‌های مختلفی از ماهی‌ها مانند شیرماهی، گور خری، عروس، کپور، آمور، فیتوفاک و غیره است.

در نیمه فصول آخر سال انعکاس چشم‌انداز طبیعت پیرامون تالاب و زیبایی‌های بی حد و حصرش توجه گردشگران خارجی و داخلی زیادی را جهت عکس‌برداری، پرنده‌نگری، ماهیگیری، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی در ارتفاعات کوه کلار و پیاده‌روی در میان پوشش زیبا و متنوع گیاهان به خود جذب می‌کند.

از اماکن تاریخی و طبیعی گردشگری اطراف تالاب می‌توان به امامزاده حمزعلی از نوادگان امام سجاد(ع)، رودخانه‌ها و چشمه‌های محلی مانند آورگان، تنگ سیاه، زورگان، باغ چند صد ساله خان و شیرهای سنگی روی قبور که نماد جنگاوران و جنگجویان دوران ایلامی، صفویه تا قاجار است در روستاهای سیف آباد و خانی آباد اشاره نمود.

Sign In