جزئیات مطلب

چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری به مرکزیت شهرکرد با ارتفاع 2066 متر از سطح دریا بلندترین استان کشور ایران است. این استان از شمال و شرق به استان اصفهان، از غرب به استان خوزستان و از جنوب به استان کهکلیه و بویراحمد و از شمال غرب به استان لرستان ختم می‌شود. استان چهارمحال و بختیاری به جهت داشتن موقعیت ایده‌آل جغرافیایی و کوهستانی، رودخانه‌های خروشان و زیبا از قیبل زاینده رود، ارمند و کارون، سرزمین شاهکار آفریدگار و زیبایی‌های طبیعی است که همه ساله میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند. زردکوه بختیاری با ارتفاع 5484 متر یکی از بلندترین نقاط استان و سرچشمه دو رودخانه بزرگ زاینده رود و کارون است که این رودخانه‌ها آب موردنیاز برای مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی مردم چهارمحال و بختیاری و استان‌های همجوار را فراهم می‌کنند. شهرستان‌های این استان به دو قسمت چهارمحالی‌ها و بختیاری‌ها تقسیم می‌شوند. زبان رایج چهارمحالی‌ها ترکی، فارسی و بختیاری‌ها با گویش خاص خود یعنی لری صحبت می‌کنند. از شهرستان‌های ترک نشین و فارس زبان می‌توان به سامان، بن، بروجن و بختیاری‌ها کوهرنگ، فارسان، لردگان و کیار اشاره نمود.

برخورداري اين استان از آب و هوای بسیار مناسب و معتدل کوهستانی و نزولات مناسب جوی به صورت برف و باران تنوع پوشش گياهي و درختان بويژه در فصل تابستان و بهار را ایجاد کرده است. وجود دامنه‌های پر از برف و پیست‌‌های اسکی در زمستان بهترین مکان برای علاقه‌مندان و مسافران جهت انجام ورزش زمستانی هستند. طبیعت بکر و زیبا حاشیه رودخانه‌ها با پرندگان وحشی خوش آواز، دشت‌های خنک پر از گلهای زیبای رنگارنگ با هوا و رایحه مطبوع، اراضی و مراتع جنگلی با چمنزارهای سرسبز در فصول نیمه دوم سال، وجود ارتفاعات بلند و كوههاي مرتفع و سربه فلك كشيده هم چون زردكوه بختیاری، آفتاب و کلار، جهانبین و شیراز، تالابهاي گوناگون و بی‌نظیر در مسير کوچ پرندگان آبزي و کنار آبزی بومی و مهاجر، آبشارهای مرتفع و چشمه‌هاي جوشان و زلال، وجود زیستگاه حیات وحش گونه‌های جانوری و همچنین استقرار سکونتگاه‌های روستایی و شهری در دامنه کوه‌ها و رودها به عنوان زيباترين جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و از ديگر نعمت‌های خدادادي استان چهارمحال و بختیاری به شمار مي‌آيند.

از مهمترین جاذبه‌های گردشگری و طبیعی این استان می‌توان طبیعت بی‌نظیر و زیبای رودخانه زاینده‌رود با شرایط اقلیمی مناسب، مناطق بکر حواشی رودخانه کارون و از ابنیه های تاریخی و توریستی پل‌های تاریخی زمانخان، هوره، آزادگان، کره بس، گپز و بلداجی، روستای پلکانی سرآقاسید، روستای دالانی یاسه چاه، موزه‌های باستان شناسی(حمام پرهیزکار) و مردم شناسی شهرکرد، قلعه تاریخی چالشتر، قلعه جونقان، قلعه دزك، قلعه یوسف خان امیر مجاهد، خانه آزاده چالشتر، گردشگاه پیرغار و حمام خان را نام برد.
آبشار تونل كوهرنگ، آبشار شیخ علیخان، آبشار دره عشق، آبشار زردلیمه، آبشار آتشگاه، گاهکده لردگان، کردی سبزه کوه، آبشار بهشت‌آباد و آبشار  لندی  از بهترین مقاصد طبیعت‌گردی و آبشارگردی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شوند.
چشمه کوهرنگ، چشمه ديمه، چشمه برم، چشمه هاي مولا و سرداب، چشمه سیا سرد، چشمه باغ رستم و چشمه وقت و ساعت از مشهور ترین چشمه‌های این استان می‌باشند که علاوه بر داشتن منظره زیبا و جذاب برخی جنبه درمانی نیز دارند. غار يخي چما، غار سراب و غارمنج در ردیف جاذبه‌های دیدنی و با ارزش استان چهار محال و بختیاری قرار گرفته‌اند.
گرداب بن، مناطق حفاظت شده تنگ صیاد و سبزکوه، گردشگاه سیاسرد، پارك جنگلي پروز و ... از دیگر جاذبه‌های گردشگری و دیدنی این استان محسوب می‌شوند که همه ساله گردشگران زیادی را به خود می‌کشانند.
امامزادگان حلیمه خاتون و حکیمه خاتون (ع) شهرکرد، امامزاده باباپیراحمد (ع) سامان، امامزاده سيد‌محمد (ع) بارده، امامزاده حمزه علي (ع) بلداجی، حضرت امامزاده سيد بهاء‌الدين محمد (ع) شیخ شبان، از مهمترین جاذبه‌های گوناگون زیارتی و آستان مقدس این استان هستند.
دستبافت‌هاي روستائيان (قالي دست باف بنام بی‌بی باف) و انواع  قاليچه، گليم، جاجيم، خورجين، چوقای محلی، سياه چادر، وريس، كلاه نمدی، گیوه، دستکش، پلاس، كمچه‌دان و غیره از صنايع رایج و معروف دستي عشاير بختياري و همچنین بادام، گردو، گز بلداجی، عسل و گیاهان دارویی از سوغات و محصولات محلی و بومی این استان محسوب می‌شوند.
از مشهورترین و محبوب‌ترین غذاهای بومی استان چهارمحال و بختیاری می‌توان به کباب بختیاری، آش کشک سامان، کاچی، گوره ماست، آش اوماج، آش کاردی، کالا جوش و آش دوغ اشاره کرد.

Sign In