جزئیات مطلب

رودخانه زاینده رود

رودخانه زاینده رود

رودخانه زاینده رود

زاینده‌رود یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های ایران است. سرچشمه‌ی اصلی این رودخانه دامنه و ارتفاعات زردکوه بختیاری، رودخانه کوهرنگ و چشمه دیمه واقع در شهرستان چهلگرد می‌باشد. شاخه‌های فرعی از استان همجوار به صورت زایشی موجب افزایش میزان سطح آب جاری رودخانه می‌شوند. این رودخانه به مسافت 400 کیلومتر از روستاهای زیبای شهرستان سامان و همچنین بعد از گذر از مسیرهای پیچ و خم و طبیعت بکر حاشیه رودخانه به شهرستان اصفهان و سرانجام به باتلاق گاوخونی می‌ریزد.

در کنار ساحل رودخانه مردمان روستاها با آداب و فرهنگ متفاوت زندگی می‌کنند. طبیعت بی نظیر رودخانه زاینده‌رود در تمامی فصول نقاشی زیبا و بی مثال پروردگار بی‌کران را به رخ می‌کشد. معروف‌ترین پل‌های مشهور تاریخی بر روی رودخانه زاینده‌رود استان چهارمحال و بختیاری پل زمانخان و پل هوره می‌باشد. درجه سختی آب یا میزان خروشان و سنگلاخ بود این رودخانه 3 می‌باشد. به همین جهت در سالهای اخیر جوانان بومی شهرستان سامان و علاقه مندان به ورزش رفتینگ اقدام به تشکیل باشگاه‌های ورزشی مربوطه در روستاهای محل سکونت خود نموده و مجری این فعالیت در فصل بهار و تابستان در بستر متفاوت رودخانه زاینده‌رود با پذیرش تورهای گردشگری هستند.

بستر و حاشیه رودخانه زاینده‌رود محل زندگی گونه‌های جانوری مختلف از قبیل پرندگان خوش آواز و ماهیان قزال‌آلا رنگین کمان و نوعی ماهی کپور (شیرماهی) است. از جاذبه‌های طبیعی زاینده‌رود می‌توان به وجود مناطق زیبا و بکر در امتداد این رودخانه، لاله‌های واژگون، دامنه های پر از گل و گیاهان مصرفی، زمین‌های کشاورزی و خانه‌های روستایی با چشم اندازهای عالی، باغ‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی و چشمه‌های شفاف و خنک در حاشیه زاینده رود اشاره نمود.

Sign In