جزئیات مطلب

شهرستان سامان

شهرستان سامان

شهرستان سامان

شهرستان سامان یا نگین زاگرس یکی از زیباترین و بی­‌نظیر­ترین شهرستان­‌های استان چهارمحال و بختیاری که در شمال شرقی این استان به فاصله 22 کیلومتری و همچنین در فاصله 85 کیلومتری غرب استان اصفهان قرار گرفته است. بدلیل موقعیت کوهستانی، رودخانه زیبای زاینده‌رود، طبیعت بکر و پل‌های باستانی ثابت و معلق بر روی بستر رودخانه از جمله پل‌های تاریخی زمانخان، هوره، گپز، ایلبگی و کاهکش این شهرستان را به مکانی برای جذب و سیاحت گردشگران از نقاط مختلف کشور تبدیل کرده است.

این شهرستان زادگاه شاعران معروف عمان سامانی و دهقان سامانی، افلاکی سامانی، قطره، تبیان می‌باشد. این شهرستان شامل 2 شهر و 23 روستا است. روستاهای چم­زین، چلوان، کاهکش، ایل‌بیگی، چم­ خلیفه، چم‌چنگ، هوره، یاسه­ چاه، مارکده و غیره با قابلیت‌­هایی شامل نوع بافت معماری، ویژگی­‌های فرهنگی و اقلیمی منحصر به فرد، جاذبه‌های طبیعی و صنایع دستی توجه سیل عظیمی از گردشگران را به خود جلب کرده­‌اند. مردم این شهرستان و روستاهای حاشیه رودخانه زاینده رود به زبان ترکی قشقایی و زبان فارسی صحبت می­‌کنند. مهم‌ترین منبع درآمد مردم این شهرستان باغداری و کشاورزی می‌باشد. عمده محصولات باغی این شهرستان بادام، هلو، گردو، گیلاس و انگور می‌باشد. جذب گردشگر منبع درآمد بعدی این شهرستان است که سالانه حدود سه میلیون نفر به این شهرستان سفر می­‌کنند. خانه مسافرهای روستایی و شهری، ویلاهای مجلل، هتل­‌ها،­ باغ‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی در سرتاسر مسیر رودخانه جهت اسکان مسافرین بنا شده­‌اند.

از مهم­ترین سرگرمی‌­ها و تفریحات این شهرستان می‌توان به رفتینگ، اسلالوم، پاراگلایدر و زیپ لاین اشاره نمود. همه ساله باشگاه­‌های قایقرانی رفتینگ پذیرای مهمانان و مسافرین در فصل بهار و تابستان از استان‌های مختلف ایران می‌باشند.

Sign In