جزئیات مطلب

پل تاریخی زمانخان

پل تاریخی زمانخان

پل تاریخی زمانخان

این ابنیه تاریخی و جاذبه دیدنی در فاصله 4 کیلومتری شمال شهرستان سامان و 22 کیلومتری استان چهارمحال وبختیاری بر روی رودخانه زاینده‌رود و سه پایه سنگی طبیعی با دو دهانه به طول 32 متر، عرض 5متر و ارتفاع 12 متر بنا شده است. این آثار ملی با شماره 1744 در ادوار که قدمتش به دوران صفویه باز می‌گردد به دستور زمانخان سردار ایل قشقایی جهت عبور عشایر منطقه زاگرس و مردم از رودخانه زاینده رود بنا گردید. این پل از جنس سنگ آجر، ملاط گچ و ساروج  می‌باشد که به دلیل پایه‌های مستحکم سنگی در مقابل جریان پرفشار آب، طغیان رودخانه بسیار مقاوم است.

پوشش درختان قطور و زیبا در امتداد پل، شالیزارهای برنج، ویلاهای مشرف رودخانه واقع در دهکده مسکونی زاگرس و همچنین سبک معماری سازه‌های پل مناظر زیبایی را برای بازدید هزاران مسافر در ایام هفته فراهم و همچنین این مکان را به قطب گردشگری استان چهارمحال و بختیاری تبدیل کرده است.

گردشگاه و مجموعه دیدنی پل تاریخی زمانخان دارای چندین غرفه‌های فروش محصولات و سوغات بومی در بالادست پل، امکانات رفاهی و اقامتی، تفریحگاه و طبیعت جذاب، تفریحات ورزشی رفتینگ، سرویس‌های بهداشتی، رستوران‌های مجلل و چایخانه‌های سنتی است.

Sign In