جزئیات مطلب

انواع کایاک

انواع کایاک

انواع کایاک

کلمه کایاک احتمالا از گرینلند سرچشمه می‌گیرد. اسکیموهایی که در مناطق شمالی دنیا، گریلند، سیبری و آمریکای شمالی زندگی می‌کنند به قایق‌های خود کی آک یا قایق انسان می‌گویند. در این قایق‌ها هدایت کننده یا قایق‌ران به سمت جلو نشسته و با استفاده از یک پاروی دو کفه‌ای قایق را به جهات مختلف هدایت می‌کند. کایاک‌ها به دو دسته آب آرام و آب خروشان تقسیم می‌شوند. کایاک‌ها در انواع مختلفی دارای ویژگی‌ها، کاربردها، مزایا و معایب خود هستند. کایاک‌های آب آرام نظیر کایاک بادی(Inflatable)، کایاک رونشین(Sit-On-Top)، تورینگ(Touring)، کایاک پدالی(Pedaling)، کایاک تفریحی(Recreational)، کایاک مسابقه(Racing) و کایاک موج‌سواری(Surf Kayak) برای استفاده در دریا، دریاچه و موارد مشابه طراحی شده‌اند. کایاک آب‌های خروشان بسیار متنوع و خاص هستند.

در سال‌های گذشته این قایق‌ها از جنس فایبرگلاس و کمپوزیت ساخته می‌شدند. اما امروزه جنس کایاک‌های رودخانه بجز قایق‌های مسابقه از پلاستیک سخت ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. کایاک حرکت نمایشی(Playboat)، کایاک کریک(Creek)، کایاک رودخانه‌نوردی(River Runners)، کایاک‌های قدیمی(Long Boats)، کایاک بادی(Inflatable Whitewater)، کایاک اسلالوم(Slaom) و کایاک ترکیبی(Hybrid) از کایاک‌های آب‌های خروشان محسوب می‌شوند. 

شهرستان سامان به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی و ظرفیت آب و هوای مناسب و با توجه به اینکه 64 کیلومتر از مسیر رودخانه زیبای زاینده رود در این منطقه گردشگری واقع شده، این شهرستان را به قطب توسعه ورزش‌های آبی رفتینگ، اسلالوم و غیره تبدیل کرده است. روستای سوادجان، باباپیراحمد و مسیر رودخانه منتهی به پل تاریخی زمانخان مستعد بهترین پایگاه‌های اصلی برای برگزاری مسابقات بین الملی کایاک در شهرستان سامان هستند.

Sign In